14 cze 2013

Raport: Metoda natrysku spray-on celulozy w ociepleniu kopuł i łuków obiektów zabytkowych.

Ocieplanie powierzchni zakrzywionych możliwe jest tylko celulozą, np.: isofloc, w technologii natrysku na mokro
Ocieplanie powierzchni zakrzywionych możliwe jest np.:celulozą isofloc w technologii natrysku na mokro

Wybrane doświadczenia europejskie w zakresie ochrony substancji zabytkowej i jej termorenowacji z wykorzystaniem higroskopijnych celulozowych materiałów izolacyjnych. 

Firma Derowerk przygotowała raport, który analizuje metody i technologię wykonania ociepleń powierzchni zakrzywionych, tj. spotykanych w budownictwie sakralnym i zabytkowym.

Każdy wykonawca oraz projektant zajmujący się termomodernizacją obiektów zabytkowych staje przed problemem wyboru metody ocieplenia kopuł, łuków i powierzchni zakrzywionych. Technologie ociepleń opierające się na wykorzystaniu materiałów stałokształtnych generują ogrom problemów przy montażu, tworzą mostki termiczne, punkty kondensacji wilgoci i stwarzają realne ryzyko uszkodzenia ocieplanej powierzchni.

Najpopularniejszą alternatywą dla ociepleń stałokształtnych jest sypki materiał termoizolacyjny w postaci np.: granulatu wełny mineralnej lub celulozy. Jego wbudowanie w postaci suchej na powierzchnie typu kopuły lub łuki jest często technicznie niemożliwe lub wymusza niepotrzebne, nadmierne zużucie materiału.

Doskonałym rozwiązaniem dla ociepleń powierzchni zakrzywionych jest metoda natrysku izolacji na mokro, tzw. spray-on. Granulaty wełny mineralnej nie nadają się do metody "spray-on". Celulozowe materiały izolacyjne co do zasady są stosowane w metodzie natrysku na mokro, gdzie materiał izolacyjny mieszany jest z wodą lub wodą z klejem. Natryskiwany materiał jednolitą warstwą przywiera do ocieplanej powierzchni, zapobiega jego osuwaniu się czy osiadaniu.

Każdorazowo należy upewnić się czy Aprobata Techniczna materiału celulozowego szczegółowo dopuszcza zastosowanie w natrysku na mokro. Niewiele materiałów charakteryzuje się wystarczającą jakością surowca, żeby Instytut Techniki Budowlanej wydający certyfikat pozwolił na taką technikę wbudowania.

Aprobata Techniczna materiału isofloc F umożliwia natrysk metodą na mokro. Co ważne, materiał zużywany jest w minimalnym stopniu i nie obciąża nadmiernie konstrukcji, ponieważ gęstość celulozy isofloc F w natrysku to jedynie 30 kg/m3. Dopuszczenie celulozy isofloc F jako materiału stosowanego w budownictwie drewnianym bez prezerwatów drewna jest dodatkowym uzasadnieniem dla wyboru celulozy isofloc F na ocieplenie termomodernizowanego budynku.

Raport Metoda natrysku spray-on celulozy w ociepleniu kopuł i łuków obiektów zabytkowych jest do pobrania na stronie:
https://www.derowerk.pl/pl/literatura-docieplenia/metoda-natrysku-spray-on-celulozy-w-ociepleniu-kopul-i-lukow-obiektow-zabytkowych.html