11 lut 2014

Główne wady polskich dachów

W najnowszym numerze magazynu IZOLACJE pojawił się artykuł pana mgr inż. Krzysztofa Patoki, poruszający temat błędów podczas powstawania konstrukcji dachowych w Polsce.

Autor wyróżnia m.in. problem, któremu staramy się zapobiegać od lat.

Najpowszechniejszą wadą polskich dachów jest brak przewiewoszczelności. Problem ten dotyczy zarówno dachów płaskich jak i pochyłych. Nieszczelny montaż wiatroizolacji powoduje nadmierne straty ciepła i duże zawilgocenie dachów. Obniża termoizolacyjność i trwałość konstrukcji. Niezaklejone taśmami pasma membran paroprzepuszczalnych stanowią słabą osłonę przed wtargnięciem insektów i gryzoni do wnętrza przegród dachowych. Wykorzystanie do klejenia najtańszych taśm na bazie nietrwałych klejów jest rozwiązaniem krótkowzrocznym. Taśmy te po kilku miesiącach mogą przestać pełnić swoją funkcję łączącą.

dachowa membrana wstępnego krycia powinna być uszczelniona taśmami np Wigluv60
Przewiewoszczelna wiatroizolacja dzięki Wigluv60
Optymalnym rozwiązaniem jest uszczelnienie paroprzepuszczalnej membrany wstępnego krycia taśmą Wigluv 60. Klej o nieograniczonej trwałości użytkowej, odporny na procesy starzeniowe, gwarantuje, że inwestycja w taśmy będzie inwestycją jednorazową, chroniąc warstwę izolacji termicznej przed przewiewami i przeciekami pokrycia dachowego. Elastyczny nośnik zbrojony siatką ułatwia dopasowanie taśmy i podnosi jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Brak podatności na promieniowanie UV oraz klasa odporności przed zacinającym deszczem A9 gwarantują, że taśma się nie zestarzeje oraz nie będzie stanowić źródła przecieków przy wadliwie pracującej wentylacji pokrycia. Niewłaściwa wentylacja to również problem większości polskich dachów.

Oprócz zaklejania zakładów, należy zwrócić uwagę na doszczelnienie przebić membran dachowych wokół kominów. Nieodpowiednie uszczelnienie skutkuje dostawaniem się wilgoci do wewnątrz konstrukcji. W efekcie zawilgoceniu ulega termoizolacja i powstają warunki sprzyjające korozji biologicznej konstrukcji. Tymczasem niedużym kosztem miejsca te zabezpieczymy taśmą Wigluv lub taśmą żelową Primur.


Wśród pozostałych, omawianych przez Pana Krzysztofa Patokę błędów, należy przypomnieć:
  •  zmniejszanie kąta nachylenia dachu w celu obniżenia kosztów; zmniejszenie jego powierzchni tym sposobem tylko pozornie obniża wydatki, a często prowadzi do obniżonej szczelności i dużego zawilgocenia;
  •  błędy wykonania kominów z materiałów typu cegła dziurawka;
  •  niezaklejanie zakładów folii paroizolacyjnych, stosowanych od wnętrza pomieszczeń. Tylko zaklejone folie parochronne spełnią zadanie kontroli przepływu wilgoci do wnętrza przegród budowlanych. Warto wybrać taśmy klejące najwyższej klasy, np. SIGA, w których zastosowane kleje utrzymują trwałość łączenia przez cały okres użytkowania budynku, a nie tylko do pierwszego testu Blower Door.
Tylko uszczelniona taśmą Sicrall60, folia paroizolacyjna będzie chronic budynek przed nadmiernym przepływem wilgoci i szkodami budowlanymi z tym zwiazanymi
Folia paroizolacyjna szczelna na przenikanie powietrza dzięki taśmie Sicrall60
Wielu z tych problemów można zapobiec stosując odpowiednie środki, co przyniesie korzyści  w przyszłości brakiem konieczności nanoszenia poprawek i wykonywania kolejnych remontów a to oszczędzi nasz czas, nerwy i pieniądze.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem dotyczącym błędów w polskich dachach

Oraz z przeglądem systemu szczelności budynków SIGA
Link: https://www.derowerk.pl/pl/siga-tasmy-i-folie-paroizolacyjne-przeglad.html